Kolorowe firanki młodzieżowe

Pokój nastoletniej dziewczyny czy nastoletniego chłopaka to zdecydowanie odrębne, oryginalne i często odzwierciedlające zainteresowania i pasje  jego mieszkańca pomieszczenie. Młoda osoba nie ogląda się na obowiązujące mody w aranżacji wnętrz, nie zważa na styl czy odpowiedni do reszty pomieszczeń w domu wystrój swojego pokoju. Pokój nastolatka jest jego światem, jego miejscem, w którym śpi, uczy się, oddaje swojemu hobby. Warto pozwolić swojemu dziecku, by samo urządziło sobie pokój, wybrało meble i kolor ścian po to, by dobrze mu się mieszkało w jego „królestwie”.

Także firanki w pokoju młodzieżowym mogą być niestandardowe i oryginalne. Młodzież ceni sobie indywidualizm i ekstrawagancję, zatem zapewne nastolatek nie wybierze białych żakardowych firanek lub długich firan z woalu. W sklepach znaleźć możemy bogatą ofertę ciekawych, kolorowych firanek idealnie nadających się do pokoju młodzieżowego. W zależności od potrzeb nastolatka i – co ważne – stopnia nasłonecznienia pokoju możemy zdecydować się na różne rodzaje firanek. Jeśli pokój naszego dziecka nie jest bardzo nasłoneczniony, znajduje się w zachodniej lub północnej części domu i zawsze panuje tam lekki półmrok i chłód, najlepszym rozwiązaniem będą cienkie, transparentne i lekko zabarwione firanki wykonane z lekko sztywnych materiałów (jak na przykład tiul lub organza). Jeśli chcemy rozjaśnić pokój, wystarczy wybrać jasny, ciepły kolor ścian (jak żółty, pomarańczowy, beżowy) i również jasne firanki w ciepłych kolorach – żółtym, pomarańczowym, czerwonym, różowym. Po pierwsze uzyskamy ciekawy efekt kolorystyczny, nastolatek może zdecydować o dominującej w jego pokoju kolorystyce, po drugie decydując się na tzw. ciepłe barwy, rozjaśnimy i rozświetlimy pokój, wprowadzimy do niego ożywczą optymistyczną tonację. Jeśli natomiast pokój naszego dziecka znajduje się we wschodniej lub południowej części domu, na poddaszu i zazwyczaj jest on bardzo nasłoneczniony, a w lecie zbyt jasny i gorący (co przeszkadza zasnąć lub skutecznie skupić się w czasie odrabiania lekcji) warto wybrać firanki wykonane z cięższych, mniej przezroczystych tkanin i w chłodniejszych kolorach. Wtedy grubsze firanki lub firanki „makarony” o kolorze granatowym, zielonym, ciemnoniebieskim, fioletowym, bordowym będą zatrzymywały część światła słonecznego, a ciemniejsze kolory „ochłodzą” nieco wnętrze pokoju.

Firanki do pokoju młodzieżowego mogą być także ozdobione różnymi wzorami – kwiatami, geometrycznymi figurami czy nawet postaciami z kreskówek, komiksów, filmów. Takie firanki nadadzą pokojowi nastolatka indywidualny i interesujący charakter. Dobra wiadomość dla rodziców: w wypadku kolorowych firanek młodzieżowych zasłony są zbędne. Oszczędzimy zatem pieniądze na kupienie ich oraz czas – na zawieszanie, ściąganie, pranie i ponowne zawieszanie.