Klasyczne haftowane firanki

Jeśli nie zależy nam na awangardowym, nowoczesnym wystroju wnętrz, nie idziemy za modą w aranżacji wystroju naszego mieszkania, a cenimy sobie klasykę i elegancję, zawsze możemy wybrać tradycyjne firanki haftowane. Firanki takie nadają się w zasadzie do każdego pomieszczenia – będą ładnie zdobić salon, jadalnię, sypialnię, a krótkie haftowane firanki nadadzą się także do kuchni i łazienki.

Klasyczne firanki haftowane zawsze będą dobrze wyglądać, gdyż klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Firanki haftowane mają dużo zalet. Po pierwsze: nigdy nie są nudne. Odpowiedni, ciekawy lub stylowy wybór haftu na firankach potrafi znakomicie urozmaicić wygląd okna i całego pomieszczenia. Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu ładnego haftu, wybierzmy koniecznie firanki z nie bardzo gęsto rozmieszczonym haftem – wtedy to właśnie haft będzie przyciągał wzrok. Delikatne kwiaty, gałązka z cienkimi listkami, znakomicie wyglądający kwiat dmuchawca i inne – to z pewnością klasyczne i zawsze bardzo ładne hafty na firankach. Firanki, na których haft nie występuje gęsto, mają także inną zaletę – znakomicie przepuszczają światło słoneczne. Jeśli nasza sypialnia lub salon znajduje się w północnej lub północno-zachodniej części domu, a zatem w ciągu dnia dociera tam mało światła słonecznego, warto w tych pomieszczeniach zawiesić haftowane firanki o rzadko rozmieszczonych haftach. Na odwrót – w pomieszczeniach, gdzie jest dużo światła słonecznego, a w lecie bywa tam bardzo gorąco, warto zawiesić firanki z gęstym i grubym haftem. Wtedy takie haftowane firanki będą filtrować światło słoneczne i nie przepuszczać go w dużych ilościach. Również firanki z grubym i gęstym haftowaniem będą świetnie spełniać swoją rolę jako skuteczna ochrona naszej prywatności. Przy takich firankach trudniej jest zaobserwować z zewnątrz co dzieje się w środku pokoju. Warto pomyśleć i o tym aspekcie, w szczególności jeśli mieszkamy na parterze, przy tłumnie uczęszczanej przez ludzi ulicy, na osiedlu mieszkaniowym itp.

Jeśli chcemy jakiegoś urozmaicenia w dekoracji okiennej, a zależy nam na klasycznych haftowanych firankach, możemy zdecydować się na białe firanki z kolorowym haftem. Takie haftowane firanki w dwóch kolorach wyglądają znakomicie. Warunkiem koniecznym jest wtedy dobranie koloru haftu przede wszystkim do koloru zasłon oraz do całego wystroju pokoju, tak by wygląd firanek współgrał z kolorami ścian sypialni lub salonu i z kolorem mebli, dywanu i innych elementów pokoju. Innym rodzajem urozmaicenia są białe haftowane firanki z kolorowym lambrekinem, zdobiącym szczyt okna. Wybór jest ogromny, od nas i naszych upodobań zależy, jak udekorujemy nasze okno i nasz dom.